Anglická slovná zásoba

Angličtina má bohatú slovnú zásobu s približne 250 000 rôznymi slovami a tri krát väčším množstvom rôznych slovných významov. Avšak väčšina anglických lektorov vám povie, že pokiaľ budete ovládať 3000 najbežnejších anglických slov, budete môcť porozumieť 90 až 95% obsahu anglických novín, kníh, filmov a konverzáci. Navyše s tak veľkou slovnou zásobou sa vám bude ľahko učiť z kontextu, čím môžete za pochodu rozširovať svoj slovník ďalej. Je dôležité vybrať si správne slová, ktoré sa treba naučiť, aby ste rozumeli čo najviac a nestrácali čas.

Najskôr sa naučte tie najbežnejšie slová

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zdokonaliť svoju slovnú zásobu, je začať s tými najbežnejšími slovami. Ak ste úplný začiatočník, odkazy nižšie vám poskytnú niekoľko zoznamov slovíčok, s ktorými môžete začať. Použite slovník alebo iné online zdroje pre vyhľadanie významov slov, ktorým nerozumiete. Karty či už klasické, alebo internetové, sú stále jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa učiť nové slovíčka. Kľúčom pre zapamätanie anglickej slovnej zásoby je pravidelné cvičenie.

Naučte sa nové slovíčka logickým spôsobom

Vtedy, keď ste si osvojili krátke zoznamy slovnej zásoby, môžete sa posunúť ďalej na trochu náročnejšie, ktoré sú uvedené nižšie. Nezabudnite, že hoci človek, pre ktorého je angličtina materinským jazykom, ovláda slovnú zásobu, ktorá obsahuje 20 000 a viac slov, naučiť sa len 3000 slov stačí na to, aby ste boli schopný pochopiť bežné anglické konverzácie a písaný prejav, pokiaľ používate ten správny zoznam. Zoznamy, ktoré sú uvedené nižšie, sú založené na frekvencií používania slov, takže tam nenájdete slovnú zásobu typu "tiger", "sukňa" alebo "špagety", ktoré sú síce bežné v angličtine pre začiatočníkov, ale nie až tak užitočné. Ak sa chcete naučiť angličtinu rýchlejšie a efektívnejšie, sústreďte sa najskôr na zapamätanie si najbežnejšej slovnej zásoby, radšej ako na náhodnú zbierku slov, ktoré aj tak pravdepodobne nevyužijete.