Štúdium angličtiny

Chcete študovať angličtinu, ale neviete, kde začať, alebo (a to je oveľa pravdepodobnejšie) ste sa pokúšali učiť angličtinu a ste frustrovaní z nedostatočného pokroku. Nie ste sami! Angličtinu sa učia milióny ľudí po celom svete. Tu nájdete kľúčové stratégie na rýchlejšie štúdium angličtiny, tipy na výber kurzu, ktorý vám najlepšie vyhovuje, časté chyby, ktorým sa treba vyhnúť, a odkazy na našu kompletnú zbierku zdrojov na učenie sa angličtiny.

Štúdium angličtiny s EF

Prečo študovať angličtinu

Štúdium angličtiny je dobrý spôsob, ako zlepšiť svoju profesionálnu budúcnosť a rozšíriť si obzory. Čoraz viac ľudí na celom svete používa angličtinu ako spôsob komunikácie s ľuďmi z rôznych kultúrnych prostredí. Anglický jazyk sa stal dorozumievacím jazykom medzinárodnej komunikácie, obchodu, podnikania, diplomacie a mnohých ďalších oblastí. Zvládnutie jazyka vám otvorí očakávané aj neočakávané možnosti.

Podľa indexu EF English Proficiency Index (EPI), najväčšieho svetového rebríčka krajín a regiónov podľa znalosti angličtiny, viac ako 1 miliarda ľudí ovláda angličtinu ako prvý alebo druhý jazyk a stovky miliónov ako tretí alebo štvrtý jazyk. Znalosť angličtiny pomáha vedcom, výskumníkom, turistom a obchodníkom pri výmene informácií. Na individuálnej úrovni ľudia, ktorí ovládajú angličtinu, získavajú lepšie pracovné miesta, zarábajú viac a majú prístup k väčšiemu množstvu informácií dostupných on-line.

6 výhod štúdia angličtiny

Ak stále nie ste presvedčení o výhodách štúdia angličtiny, tu je niekoľko ďalších:

 1. Štúdium angličtiny posilní vaše sebavedomie. Zvládnuť niečo, s čím ste sa roky trápili, je nesmierne uspokojujúce.
 2. Štúdium angličtiny podporí vašu kariéru tým, že vám umožní sledovať najnovšie trendy v odbore, zúčastňovať sa konferencií a rozvíjať sa na pozíciách s medzinárodnou pôsobnosťou.
 3. Štúdium nového jazyka udržiava vašu myseľ zdravú, stimuluje vašu pamäť a zvyšuje duševnú flexibilitu.
 4. Štúdium angličtiny vám poskytuje prístup k väčšiemu množstvu vedomostí zo sveta a zo širšej palety odborov. Viac než polovica materiálov na internete je v angličtine a všetky najlepšie svetové vedecké časopisy sú publikované v tomto jazyku.
 5. Vďaka štúdiu angličtiny je cestovanie jednoduchšie a viac vás napĺňa. Budete menej závislí od sprievodcov a prekladateľov a budete môcť objavovať svet sami.
 6. Štúdium angličtiny vám umožní spoznať ľudí z iných miest a rozšíriť si kultúrne porozumenie. Svet je prepojenejší ako kedykoľvek predtým.

Ako študovať angličtinu

Tajomstvo rýchleho štúdia angličtiny nie je až takým tajomstvom: viac sa vystavte tomuto jazyku. V ideálnom prípade by ste mali byť obklopení angličtinou nepretržite. Preto je odchod do zahraničia efektívnym spôsobom, ako sa naučiť jazyk. Ak však cestovanie neprichádza do úvahy, stále si môžete doma vytvoriť anglické prostredie. Urobte to čítaním v angličtine, počúvaním anglických podcastov, sledovaním televízie v angličtine, rozprávaním sa s ľuďmi po anglicky v práci, nájdením si anglicky hovoriacich priateľov na internete atď. Na prvý pohľad to znie odstrašujúco. Ale môžete to urobiť postupne.

  1. Najprv popremýšľajte o niečom, čo už robíte každý deň. Predpokladajme, že radi behávate a súčasne počúvate športový podcast.
 1. Teraz si nájdite športový podcast v angličtine. Google je vaším priateľom.
 2. Ak budete zajtra behať, počúvajte ho. Blahoželáme, práve ste skonvertovali 30 minút svojho dňa do angličtiny!

Opakujte tento postup, aby ste postupne podobne skonvertovali úseky svojho dňa. Ak zvyknete čítať noviny, začnite čítať noviny v angličtine. Ak pozeráte futbal, pozerajte ho na britskej TV stanici. Ak varíte, používajte recepty z amerických webových stránok. Ak sa venujete výrobe keramiky, nájdite si fórum o keramike v angličtine, kde môžete o svojom remesle diskutovať. Všetko, čo už robíte, môžete zaručene robiť aj v angličtine.

Samozrejme, môžete v angličtine začať robiť aj nové veci. Máte anglicky hovoriacich kolegov? Pošlite im priateľské e-maily. Rozprávajte sa s nimi počas voľných minút pred začiatkom stretnutia. Sú vo vašom meste cudzí turisti? Zistite, či môžete pracovať ako dobrovoľník v niektorej z pamiatok, ktoré navštívia: v múzeu, parku, monumente. Alebo možno vaše letisko či železničná stanica potrebuje dobrovoľníkov. Môžete sa tiež neformálne zdržiavať na niektorom z týchto miest a pomáhať ľuďom, ktorí vyzerajú stratení. Len si dávajte pozor, aby sa vás nezľakli. Existuje vo vašom meste komunita cudzincov? Na Facebooku vyhľadajte americké, britské alebo kanadské kultúrne združenia. Môžu sa každý alebo každý druhý mesiac stretávať a týchto stretnutí sa môžete zúčastniť. Ide zvyčajne o neformálne podujatia v bare alebo reštaurácii, ktoré sú otvorené pre všetkých.

Ako si udržať motiváciu pri štúdiu angličtiny

Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri štúdiu angličtiny, je podceňovanie času, ktorý to bude trvať. Všetci hovoria, že deti sa prirodzene učia jazyk, no už vo veku dvoch rokov začínajú tvoriť vety. Štúdium angličtiny je dlhodobý cieľ. Buďte trpezliví. Udržať si motiváciu počas mesiacov alebo rokov je veľká výzva, ale je to nevyhnutné, ak chcete zvládnuť angličtinu. Dokazuje to obrovské množstvo výskumov.

Tu je niekoľko tipov, ako si udržať vysokú motiváciu: 

  1. Robte v angličtine veci, ktoré už radi robíte. Ak sa pri angličtine bavíte, budete mať menšiu chuť s ňou skončiť. Nechajte sa viesť svojim vášňami.
 1. Urobte si z angličtiny zvyk. Začleňte ju do svojho každodenného života. Čím menej o nej musíte premýšľať, tým je pravdepodobnejšie, že budete angličtinu používať každý deň. Automaticky. 
 2. Veďte si denník štúdia. Zapisujte si, čo robíte pre zlepšenie svojej angličtiny, a zaznamenávajte si míľniky, ako napríklad prvý film v angličtine bez titulkov, prvé stretnutie v angličtine alebo prvá schôdzka s anglicky hovoriacim človekom.
 3. Odmeňujte sa za dosiahnutie konkrétnych cieľov. Ceny môžu byť veľké alebo malé. Nová košeľa alebo blúzka. Dezert. Výlet do Londýna. Váš mozog je nastavený tak, aby rozpoznal, ktoré typy činností prinášajú so sebou odmenu. Ak sa angličtina stane jednou z takýchto činností, bude vás to automaticky motivovať k učeniu sa angličtiny.
 4. Majte prehľad o číslach. Náš bezplatný štandardizovaný test angličtiny vám pomôže. Vykonáva sa raz za 6 mesiacov.

Ako merať úroveň angličtiny

Je dôležité zmerať si úroveň angličtiny pred začatím štúdia a potom pravidelne počas celého procesu učenia. V opačnom prípade nemôžete zistiť svoj pokrok. Existuje mnoho rôznych spôsobov merania pokroku. Najlepším spôsobom stanovenia kritéria je otestovať sa na základe cieľa, ktorý chcete dosiahnuť. Ak je napríklad vaším cieľom vedieť robiť v práci prezentácie v angličtine, musíte si vyskúšať urobiť prezentáciu v práci v angličtine a zistiť, ako vám to pôjde. Potom si urobte niekoľko poznámok o svojich pocitoch a na čom potrebujete popracovať. To bude vaše kritérium. Po 6 mesiacoch štúdia angličtiny a práce na tomto cieli urobte ďalšiu prezentáciu a zistite, o koľko ste sa zlepšili.

Ak máte všeobecnejší cieľ, absolvovanie štandardizovaného testu z angličtiny je dobrý spôsob, ako zistiť svoju aktuálnu úroveň a sledovať svoj pokrok. EF SET testuje schopnosť čítania a počúvania s porozumením a je zostavený podľa rovnakých štandardov ako TOEFL alebo IELTS. No je zadarmo. Test trvá 50 minút. Absolvujte ho teraz, potom po niekoľkých mesiacoch znova a zistite, aký pokrok ste urobili. Obsahuje bezplatný certifikát z angličtiny, ktorý si môžete pridať na LinkedIn alebo ho môžete poskytnúť škole či zamestnávateľovi.

Otestujte si svoju angličtinu

Test EF SET poskytuje výsledky na stupnici od 0 do 100, pričom zahŕňa zručnosti počúvania aj čítania. Získate hodnotenie od 0 do 100 za čítanie, ďalšie od 0 do 100 za počúvanie a nakoniec celkové hodnotenie tiež od 0 do 100. Nižšie uvádzame prehľad šiestich úrovní Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky (CEFR) od A1 po C2 vo vzťahu k testu EF SET:

CEFREF SET
<A11 - 10
A1 úplný začiatočník11 - 30
A2 začiatočník31 - 40
B1 mierne pokročilý41 - 50
B2 stredne pokročilý51 - 60
C1 pokročilý61 - 70
C2 expert71 - 100

Viac informácií o rôznych skúškach z angličtiny, ktorými si môžete overiť svoju úroveň angličtiny, nájdete v našom sprievodcovi testami z angličtiny.

Ako si vybrať dobrý kurz angličtiny

Kurz angličtiny je dobrý nápad pre začiatočníkov a môže byť skvelou investíciou, ak viete, čo hľadáte. Skôr než začnete skúmať možnosti kurzov angličtiny, sadnite si a spíšte si zoznam svojich cieľov pri štúdiu angličtiny. Ak hľadáte všeobecný úvod do jazyka, je to úplne iný kurz ako kurz, ktorý vás pripraví na vyjednávanie zmlúv v angličtine alebo na skúšku TOEFL. Stojí za to venovať 15 minút napísaniu svojich cieľov na papier.

Keď už viete, čo hľadáte, preskúmajte, ktoré kurzy angličtiny najviac zodpovedajú vašim študijným cieľom. Tu sú hlavné možnosti:

Platforma

 • Online kurzy angličtiny – neobmedzený prístup do platformy + live lekcie s učiteľom na vyžiadanie alebo súkromný učiteľ na štúdium toho, čo chcete študovať
 • Jazykové školy s výučbou angličtiny – raz alebo dvakrát týždenne na mieste blízko vás (rovnako ako v bežnej škole)
 • Kurzy angličtiny v zahraničí – 3 až 4 hodiny výučby denne + hostiteľská rodina (úplné ponorenie do štúdia angličtiny)
 • Samoštúdium – najbežnejší spôsob štúdia angličtiny. Na internete sú k dispozícii rozsiahle referenčné materiály v angličtine aj aplikácie na učenie angličtiny.

Veľkosť triedy

 • Súkromné lekcie – pracujte presne na tom, čo chcete dosiahnuť (drahšie)
 • Skupinové lekcie – prebiehajú podľa stanoveného učebného plánu a konajú sa v stanovenom čase (lacnejšie)

Intenzita

 • Dlhodobé kurzy angličtiny – stretnutia raz alebo dvakrát týždenne počas celého roka (zvyčajne 2 až 4 hodiny/týždeň)
 • Intenzívne kurzy angličtiny – stretnutia každý deň počas 2 až 6 týždňov (zvyčajne 15 až 30 hodín týždenne)

Téma

 • Kurzy všeobecnej angličtiny – širokospektrálny kurz pokrývajúci všetky aspekty anglického jazyka
 • Kurzy špecializovanej angličtiny – príprava na IELTS, TOEFL, lekárska angličtina, letecká angličtina, angličtina pre akademické účely (EAP) atď.
 • Čím konkrétnejšie sú vaše ciele, tým skôr nájdete kurz angličtiny, ktorý ich splní. A nezabudnite, že počas štúdia angličtiny sa vaše ciele môžu meniť, preto sa k nim pravidelne vracajte a prispôsobujte im svoju stratégiu štúdia.

Akú metodiku štúdia angličtiny si vybrať

Každý kurz angličtiny využíva iný súbor učebných materiálov, či už ide o učebnicu z vydavateľstva Oxford University Press alebo o výtlačky, ktoré si škola vytvorila sama. Okrem toho majú rôzni učitelia rôzne vyučovacie metódy. Niektorí zahŕňajú do lekcií veľa memorovania a výučby gramatiky. Iní sa hneď pustia do angličtiny pomocou hier a hrania rolí. Neexistuje jedna metodika, ktorá by bola vhodná pre každého študenta. Pri premýšľaní o vlastných cieľoch a štýle štúdia angličtiny sa pozrite na to, ako ste sa učili angličtinu v minulosti. Čo u vás dobre funguje? Čo sa vám zdalo zbytočné alebo nudné? Čo vás na angličtine baví a čoho sa bojíte? Ak dôkladne prehodnotíte svoje predchádzajúce skúsenosti s angličtinou, pravdepodobne zistíte, aký typ vzdelávacieho prostredia bude pre vás vhodný.

 V EF máme viac ako 50 rokov skúseností s výučbou angličtiny určenej pre študentov z celého sveta. Vyvinuli sme vlastné učebné osnovy angličtiny, ktoré sú k dispozícii výlučne v školách EF po celom svete a v našej online škole EF English Live.

Ak uvažujete, že sa prihlásite na kurz angličtiny, radi vám poradíme s výberom programu, ktorý zodpovedá vašim ambíciám a rozpočtu. Kontaktujte kanceláriu EF vo svojom okolí a obráťte sa na poradcu pre vzdelávanie.

EF je skvelou príležitosťou pre začiatočníkov naučiť sa angličtinu rýchlejšie a výrazne sa zlepšiť. Po štúdiu tu naozaj badám rýchly pokrok. Do EF som prišla bez toho, aby som vedela po anglicky, a teraz mám pocit, že takmer ovládam dva jazyky.

Jenny, EF Londýn

Štúdium angličtiny s EF

Štúdium angličtiny v zahraničí

Preskúmajte širokú ponuku destinácií, možností dĺžky trvania a typov kurzov a naučte sa angličtinu na jazykovom kurze v zahraničí.

Štúdium angličtiny on-line

Absolvujte skupinové alebo súkromné lekcie angličtiny z pohodlia domova a získajte prístup do našej online školy angličtiny.

Štúdium angličtiny s našou aplikáciou

Naša aplikácia na učenie angličtiny využívajúca technológiu umelej inteligencie je nielen inovatívna, intuitívna, komplexná, ale aj plná zábavy.

EF určuje štandardy jazykového vzdelávania v zahraničí od roku 1965. Inovácie, kvalita a bezpečnosť sú stredobodom našej činnosti. Vďaka tomu si spoločnosť EF získala dôveru celosvetovo uznávaných organizácií.

50

rokov skúseností s medzinárodnými vzdelávacími programami

26

členstiev v medzinárodných priemyselných organizáciách

400+

škôl a zastúpení po celom svete