EF Global Classroom Foundation – Nepal

Máj 2017

25. apríla to budú presne dva roky od ničivého zemetrasenia, ktoré spustošilo centrálny Nepál v roku 2015. Zemetrasenie spôsobilo veľkú biedu a škody. Pred zemetrasením sa Nepál umiestnil na 145. mieste z 187 zemí v indexe ľudského rozvoja Organizácie spojených národov a získal tak nezávideniahodný status "najmenej rozvinutej zeme". Nepál bol zaťažený touto sociálne - ekonomickou situáciou ešte pred najväčšiu prírodnou katastrofou za posledných 80 rokov a tak je pochopiteľné, že vo svojom dlhodobom a veľmi pomalom procese obnovy dosahuje pomalých pokrokov.

Okrem rozsiahlych škôd a zničujúcich strát bolo v Nepále vplyvom tejto prírodnej katastrofy poškodených niekoľko škôl. Krátko po zemetrasení sa Education First rozhodlo pustiť, pod záštitou nadácie Global Classroom, do významnej iniciatívy a pomôcť pri dlhodobej obnove Nepálu a tak sa EF zaviazalo k vybudovaniu novej základnej školy v jednej z najviac postihnutých oblastí. Po mesiacoch prieskumov sa tím rozhodol prestavať školu Shree Jalapa Devi Higher Secondary School nachádzajúcu sa na úbočí hôr v odľahlej dedine v okrese Sindhupalchok.

"Po dokončení bude mať netrpezlivo očakávaný areál dostatok miesta pre 1 200 študentov a učiteľov. Hlavná budova bude mať 12 štandardných tried a vo funkčnej budove budú učební, jedáleň, čítane, vedecké laboratórium a kancelárie."

28. september 2016 za zapísal ako priekopnícky dátum a tento deň sa stal vrcholom mesiacov tvrdej práce nielen EF tímu v Nepále ale aj jeho partnerov. Projekt s ich pomocou postaví na pôvodnom mieste dve nové budovy a prerobí Jalapa Devi Higher Secondary School v najväčšiu školu v oblasti. Po dokončení bude mať netrpezlivo očakávaný areál dostatok miesta pre 1 200 študentov a učiteľov. Hlavná budova bude mať 12 štandardných tried a vo funkčnej budove budú učební, jedáleň, čítane, vedecké laboratórium a kancelárie.

Zatiaľ čo proces prestavby už čoskoro začne, výstavba školy je stále v štádiu jednania. Viac ako 20 učiteľov a 665 zapísaných študentov sa tak na Jalapa Devi učia v provizórnych triedach. V Jalapa Devi sa zišli všetci od učiteľov, ktorý tu učia desiatky rokov, po dobrovoľných učiteľov, ktorý reagovali na žiadosť o pomoc, aby podporili deti a vytvorili lepšie vzdelávacie príležitosti pre tých, ktorý to naviac potrebujú.

Zistite viac: https://www.ef.com/blog/globalclassroom/