GO Blog | EF Slovensko
Najnovšie správy o cestovaní, jazykovom vzdelávaní a kultúre od EF Education First.
MenuBrožúrka zdarma

Učenie sa jazyka v zahraničí počas pandémie COVID-19 – Čo hovoria naši študenti

Učenie sa jazyka v zahraničí počas pandémie COVID-19 – Čo hovoria naši študenti

V EF je našou misiou otvárať svet prostredníctvom vzdelávania a zabezpečiť, aby tento proces nikdy neskončil. Počas týchto búrlivých časov sme prijali rozsiahle bezpečnostné opatrenia, aby sme zaistili, že naše kampusy po celom svete zostanú otvorené a bezpečné.

Vďaka našim skvelým zamestnancom a komunite, študenti z celého sveta môžu chodiť aj naďalej študovať jazyk do svojich vysnívaných destinácií, spoznávať sa so spolužiakmi z rozličných krajín, precvičovať svoje jazykové zručnosti s domácimi a spoznávať to najlepšie, čo naše destinácie ponúkajú. (ahoj Malta Blue Lagoon!)

Tu je pár pikošiek z príbehov našich študentov, ktorí s nami vycestovali do zahraničia počas pandémie – od Malty, Mníchova a Ríma cez San Diego po Honolulu.

Sofia zo Slovenska – EF Malta

„Napriek tomu, že úroveň mojej angličtiny je pokročilá, rozhodla som sa vycestovať do St. Julian’s na Malte. Urobila som tak preto, aby som spoznala ľudí z celého sveta a užila si leto s ľuďmi vo svojej vekovej kategórii.

Bola som jedna z prvých, ktorí na Maltu prišli po tom, čo boli zavedené prísnejšie protipandemické opatrenia. Museli sme nosiť rúška, dezinfikovať si ruky a dodržiavať odstupy. Po určitom čase sme si na to zvykli. Keďže sme museli mať všetci negatívny PCR test, znamenalo to, že sme všetci zdraví a cítili sme sa pokojnejšie a bezpečnejšie. Boli sme v tom všetci spolu a snažili sme sa navzájom si pomáhať.

Študentský život bol úžasný. Aj napriek tomu, že v triedach bol obmedzený počet študentov, mala som šťastie na úžasnú skupinku rovesníkov, s ktorými som sa rýchlo spoznala a skamarátila.

Je veľmi ťažké vybrať len jednu najlepšiu spomienku, pretože celý pobyt som si veľmi užila. Ak by som si však mala vybrať jeden konkrétny moment, bol by to deň na pláži v Blue Lagoon. Celá naša skupina sa tam vybrala na výlet a bolo to jednoducho skvelé. Plávali sme v priezračne čistej vode, navštívili jaskyňu, skákali z útesov a dali si osviežujúci drink z ananásu.“

Afonso zo Švajčiarska

Pôvodne som si rezervoval jazykový pobyt v Santa Barbare. Bohužiaľ tento pobyt nevyšiel kvôli cestovným obmedzeniam. EF ma kontaktovalo hneď ako bolo jasné, že vycestovanie do USA nie je možné. Informovali ma o náhradných možnostiach, ktoré mám a vybral som si Maltu. EF sa postaralo o celú organizáciu a zmenu destinácie. Nemal som s tým žiadne starosti.

Môj jazykový pobyt bol jednoducho fantastický. Nikdy v živote som si nemyslel, že bude taký „cool“. Od nádherných pláží až po vyučovanie – všetko bolo jednoducho skvelé. Nikdy nezabudnem na Maltu a to, čo všetko som tam to leto zažil.

Obmedzenia som nevnímal ako veľmi limitujúce. Rúška sme museli nosiť vnútri, ale na ulici nebolo treba. Pred začiatkom vyučovania nám merali teplotu, všade sme mali k dispozícií dezinfekciu a dostali sme jasné inštrukcie, ako sa máme správať. Napriek týmto obmedzeniam sme boli schopní si to maximálne užiť a tieto veci sme si neskôr ani neuvedomovali.

Je ťažké vybrať len jednu obľúbenú spomienku, pretože som videl množstvo nádherných miest. Moje TOP tri zážitky sú: celodenný výlet na Blue Lagoon – ešte nikdy som nevidel takú nádhernú pláž. Voda bola bledomodrá, krištáľovo čistá a mala perfektnú teplotu.

Ďalšie krásne spomienky mám na úžasný čas s mojou hosťovskou rodinou. Zvykli sme sa večer hrávať spoločenské hry a spoznávali sa navzájom. A nakoniec, získal som priateľov na celý život. Mal som privilégium stretnúť sa a tráviť čas s ľuďmi z celého sveta.“

Alexandra zo Slovenska – EF Rím

„Zúčastnila som sa jazykového pobytu v Ríme v Taliansku počas septembra 2020. Vždy som sa chcela naučiť taliansky a budem v tom pokračovať, pretože je to super jazyk.

Pár vecí sa kvôli opatreniam zmenilo, ale neboli až tak obmedzujúce ako som si na začiatku myslela. Samozrejme bolo výzva sa učiť cudzí jazyk s rúškom alebo dodržiavať metrový odstup od ostatných spolužiakov počas všetkých hodín a konverzácií. Nakoniec sme to však všetko zvládli a to najmä preto, že sme rozumeli, že tieto opatrenia slúžia na ochranu nás aj vyučujúcich.

Logicky žiadne párty neboli povolené, až na jednu večeru v reštaurácii, na ktorej sme ale mohli sedieť maximálne dve osoby pri jednom stole. Podobalo sa to viac na speed dating ako na oslavu😊. So všetkými týmito opatreniami bolo viac náročné nájsť si priateľov, ale aj to som zvládla. Stretla som veľmi zaujímavých a milých ľudí. Spoločne sme trávili čas počas obeda a prestávok.

Najlepší moment môjho jazykového pobytu bol, keď som si uvedomila, že naozaj robím pokrok v jazyku a som schopná sa vyjadrovať a rozumieť domácim.“

Maxime z Holandska – EF San Diego a EF Honolulu

„Bola som si istá, že chcem vycestovať do zahraničia, aby som sa naučila anglický jazyk. Myslím si, že je to nádherný jazyk a rozhodne jeden z najpoužívanejších jazykov na svete.

Čo ma najviac zaujalo na San Diegu bol kampus. Je to jeden z najväčších a najnovších kampusov EF s vynikajúcou vybavenosťou. Najviac sa mi páčil bazén a volejbalové ihrisko, ku ktorému som mala neustály prístup. San Diego je taktiež jedno z najbezpečnejších miest v USA. Museli sme nosiť rúško v budovách a rušnejších častiach mesta, kde sa ťažšie dodržiavali povinné odstupy.

Ako ďalšiu destináciu som si vybrala Honolulu, pretože som sa do nej zamilovala vďaka krásnym fotkám na Instagrame a Pintereste.

Jedna z mojich najlepších spomienok je z posledného víkendu do Borrego Springs. Je to púšť, ktorá je od kampusu vzdialená asi 2 hodiny cesty. Cestou na púšť sme počúvali anglickú, nemeckú a holandskú hudbu. Po ceste sme sa zastavili, aby sme urobili pár fotiek. Keď sme prišli na púšť, bolo 42ºC! Aj napriek tomu, že bolo tak teplo, sme si chceli urobiť krátku túru. No po 20 minútach chôdze sme to vzdali. Bolo to príliš náročné. Na ceste späť, polovica z nás v autobuse od únavy zaspala. Aby sme deň dobre ukončili, išli sme na Sunset Cliffs pozorovať západ slnka. To bol ten najkrajší výhľad, aký som kedy videla!“

Camilla zo Švédska – EF Mníchov

„Rozhodla som sa vycestovať do zahraničia s EF aj počas pandémie, lebo som si potrebovala oživiť svoje vedomosti nemčiny zo školy. A taktiež som chcela zmenu.

Cestovať počas Covid-u je o niečo náročnejšie, ale EF bolo veľmi nápomocné a nepretržite ma informovalo ohľadom súčasnej situácie. Cesta možno nebola úplne bežná, ale dnes som vďačná za to, že som vycestovala, keď moji kamaráti sedeli doma.

Je ťažké posúdiť, do akej miery bolo vyučovanie ovplyvnené Covid-om, pretože neviem posúdiť, aké to bolo predtým. Samozrejme, museli sme nosiť rúška na chodbách, ale akonáhle sme si sadli v triedach na svoje miesta (a mali sme dostatočný odstup) mohli sme si ich dať dole. Taktiež bola všade dezinfekcia na ruky a každé ráno po príchode do školy nám zmerali teplotu.

Tak ako vo Švédsku, väčšina obchodov a podnikov bola otvorená, len s väčším odstupom a povinnými rúškami. Chodili sme do pivných záhrad, trávili sme čas v parkoch a jedli sme v reštauráciách. Zažili sme aj návštevy múzeí a exkurzie.

Na Mníchove je skvelé, že je priamo v centre Európy. Turistika v Alpách je to len hodinu cesty vlakom. Ak pridáte o pár hodín viac, vlakom môžete vycestovať aj do Rakúska, Talianska alebo iných blízkych krajín. Je toho tak veľa na spoznávanie!

Povedala by som, že najlepšia vec na študovaní v zahraničí s EF je spoznávanie nových ľudí a odlišných kultúr!“

Zistite viac o našich destináciáchViac informácií
Získajte najnovšie informácie o cestovaní, jazykovom vzdelávaní a kultúre v GO newslettriZaregistrujte sa

Objavujte svet a študujte jazyk v zahraničí

Zistite viac